Türkiye’de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri – LOG – Kulis Kocaeli

Türkiye’de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri – LOG

Türkiye’de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri

Elektrikli otomobil pazarı gittikçe büyüyor. Peki Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri hangileri? İşte 2019 Kasım ayı itibariyle güncel cevabı;

Elektrikli otomobil modelleri geleceği oluşturuyor. Gerçek anlamda önümüzdeki 10 yıl içinde içten yanmalı bir motora sahip bir binek otomobil kalmayacak gibi görünüyor. Birçok ülkenin içten yanmalı motora sahip binek otomobillerin satıştan ve trafikten kaldırılacağı tarihi açıklaması, bu alanın hızlı olarak büyümesine aracılık ediyor. Özellikle Tesla’nın etkisiyle inanılmaz bir yükselişe geçen elektrikli otomobil pazarı, şu an hemen hemen her üreticinin en az bir model ile dahil olduğu / olmak istediği devasa bir alan oluşturmuş durumda. Peki bu alana dahil edilen araçların ulaşılabilirliği açısından Türkiye’de durum ne? Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri listesinin karşılığında maalesef çok fazla otomobil karşımıza çıkmıyor. Türkiye’de tamamen elektrikli olarak “direkt olarak resmi firmadan alınabilen” otomobillerin ilki BMW i3 ve BMW i3s oluyor.

BMW i3 ve BMW i3s

BMW i3, 260 km’ye kadar menzil sunan ve oldukça radikal bir tasarıma sahip dikkat çeken bir model. BMW i3, eDrive tamamen elektrikli motor sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 7,3 saniyede ulaşabiliyor. BMW i3s ise 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede çıkabiliyor. BMW i3’ün başlangıç fiyatı 302 bin TL seviyesinde. BMW i3’ün başlangıç fiyatı ise tam 320 bin TL.

Renault Zoe

Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri listesinin bir diğer modeli ise Renault Zoeoluyor. Son kullanıcıya ve ufak çekirdek ailelere uygun en iyi elektrikli otomobil modellerinden olan Zoe, maksimum 135 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0’dan 100 km/s hıza 13,2 saniyede çıkıyor. Yani performans konusunda çok iddialı olmayan araç, firmanın resmi verisine göre kışın 200 km, yazın ise 300 km seviyesinde yol yapabiliyor. Renault Zoe’nin başlangıç fiyatı 234 bin TL seviyesinde

Renault Twizy

Renault‘nun Türkiye’de sattığı bir elektrikli otomobil modeli daha bulunuyor. O da oldukça ufak otomobil modeli Renault Twizy. Maksimum hızı 80 km/s olan yani şehir içi kullanımına uygun olan araç, 0’dan 45 km/s hıza 6,1 saniyede çıkabiliyor. Firmanın resmi verisine göre otomobilin menzili ise 100 km seviyesinde yer alıyor. Renault Twizy’nin fiyatı 82 bin TL olarak açıklanıyor.

Jaguar I-Pace

Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri listesinin en pahalısı açık ara farkla Jaguar I-Paceoluyor. Bizim yaptığımız incelemesine burada ulaşabileceğiniz ödüllü model, büyük gövdesine rağmen 0’dan 100 km hıza 4,8 saniyede çıkabiliyor. Tam 400 beygir güç ve 696 Nm tork üreten model, yaklaşık olarak 470 km menzile sahip. Bu modelin başlangıç fiyatı ise tam 606 bin TL gibi yüksek bir seviyede yer alıyor.

Smart EQ

Mercedes-Benz markası Smart‘ın elektrikli EQ modelleri de Türkiye’de alınabiliyor. Smart’ın geleceğe yönelik önemli hamlesi olan Smart EQ‘un şu an üç farklı versiyonu bulunuyor ancak sadece EQ Fortwo ve EQ Fortwo Coupe modelleri elde edilebiliyor. 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık 11,5 saniyede çıkan modellerin, maksimum hızı 130 km/s, menzili ise 150 – 160 km arasında yer alıyor. Açıklandığı kadarıyla EQ Fortwo 160 bin TL ve EQ Fortwo Coupe 156 bin TL fiyat etiketine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri tahmin edebileceğiniz gibi uygun fiyatlı değil

Bunun arkasında da otomobil tarafına yönelik yüksek vergiler yer alıyor. Bu arada elbette Türkiye’de firmaların kendisi dışında satılan otomobiller de bulunuyor. Örneğin halen Türkiye operasyonu tam olarak başlamayan Tesla‘nın Model S ve Model X araçlarına aracı isimler aracılığıyla sahip olunabiliyor. Ayrıca Türkiye’de birçok elektrik destekli “hibrit / hybrid” aracın da satışı yapılıyor. Toyota‘nın öne çıktığı bu modeller içten yanmalı motor ile elektrik motorunu bir araya getiriyor. Hibrit modeller, tamamen elektrikli modeller öncesindeki geçişte gerçekten çok dikkat çekiyor. Bu modeller sayesinde özellikle şehir için düşük hızlarda yakıt harcanmadan yol alınabiliyor. Bu da büyük bir tasarruf getiriyor. Volvo’dan Hyundai’ye kadar birçok üreticinin farklı hibrit modellerini “yüksek fiyatlarıyla” elde edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de resmi olarak satılmayan Tesla’ların kaza testleri böyle yapılıyor

Thanks for reading our article Türkiye’de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri – LOG. Please share it with kind.

Sincery Blogname

SRC: https://www.log.com.tr/turkiyede-satilan-tamamen-elektrikli-otomobil-modelleri/

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 − one =

Close