Türk bilim kadınından benzersiz çalışma – ShiftDelete.Net – Kulis Kocaeli

Türk bilim kadınından benzersiz çalışma – ShiftDelete.Net

Türk bilim kadınından benzersiz çalışma

Türk bilim insanları geliştirdikleri yeni teknikler ve modeller ile sağlık alanında çığır açmaya devam ediyor. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özge Akbulut, meme kanseri için ürettiği sentetik doku ve shipshape modelleri ile Newton Prize Başkanlık Ödülü’ne aday gösterildi.

Milliyet’te yer alan haberde Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özge Akbulut, ” Kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olan meme kanseri nedeniyle meme cerrahi büyük önem kazandı. Tasarımı ve üretimi bize ait olan meme modelleri, cerrahların meme koruyucu teknikleri öğrenmelerine katkıda bulunuyor. Meme kanseri tedavisinde son yıllarda meme koruyucu teknikler popülerleşmeye başladı. ” ifadelerini kullandı.

Dr. Özge Akbulut sentetik doku ve shipshape üretti

Geliştirdikleri modeli Türk Senoloji Akademisi ile ortak çalışma sonucu ortaya koyduklarını belirten Akbulut, dünyada birçok ülkeye ürettikleri modelleri ihraç ettiklerini söyledi.

Hedeflerini genişletmeyi planladıklarını belirten Akbulut, ” Corona virüsü nedeniyle birçok kurum internet üzerinden eğitim modeline geçiş yapmak zorunda kaldı. Meme kanseri tedavisinde memelerin estetik yapısını korumak için verilen onkoplasti eğitimlerinin de internet üzerinden yapılması yeterli tecrübeyi elde etmeyi zorlaştırıyor. Cerrahlara internet üzerinden nasıl cerrahi tecrübe kazandırırız diye düşünerek bu modeli geliştirdik. Cerrahların eğitim sırasında el ve göz hareketleri takip edilebilecek. Bu sayede performans ve öğrenme seviyelerini de tespit edebileceğiz. Dünya üzerinde bu seviyede bir eğitim henüz hayata geçirilmedi.” dedi.

Thanks for visiting our article Türk bilim kadınından benzersiz çalışma – ShiftDelete.Net. Please share it with responsible.

Sincery Blogname

SRC: https://shiftdelete.net/dr-ozge-akbulut-sentetik-doku-ve-organ-modelleri-uretti

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + four =

Close