Hamas’tan ABD’nin İsrail Büyükelçisinin ‘Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz’ sözlerine tepki – Kulis Kocaeli

Hamas’tan ABD’nin İsrail Büyükelçisinin ‘Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz’ sözlerine tepki

Hamas’tan ABD’nin İsrail Büyükelçisinin ‘Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz’ sözlerine tepki

Hamas, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın, Washington yönetiminin Fetih Hareketi’nden ihraç edilen Muhammed Dahlan’ı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın yerine getirmeyi düşündüğü yönündeki ifadesini “Filistin’in işlerine açık bir müdahale” şeklinde değerlendirdi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Friedman’ın bu açıklamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kasım, büyükelçinin açıklamasının, ABD’nin çeşitli konulardaki tutumuna ve siyasetine hükmeden kendini beğenmiş mantığının göstergesi olduğunu kaydetti.

ABD Büyükelçisi Friedman’ın açıklamalarının, Filistin’in işlerine açık bir müdahale olduğunu söyleyen Kasım, büyükelçinin kabadayı mantığıyla düşündüğünü ifade etti.

Kasım, Filistin halkının, dışarıdan hiçbir tarafın liderlik konusunda kendisine dikte etmesine izin vermeyeceğini; Filistin halkının liderinin dışarıdan dayatılarak değil halkın iradesinin neticesinde belirleneceğini vurguladı.

Friedman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel Hayom gazetesine verdiği mülakatta, Filistin yönetiminin, halkına “olması gerektiği gibi” hizmet etmediğini ileri sürerek, “Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz. Ancak Filistin yönetimini şekillendirme arzumuz yok.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen Yahudi asıllı ve eski bir Yahudi yerleşimci olan Friedman’ın, Filistin yönetimine eleştirilerinin dozunu artırması ve daha önce hiçbir ABD’li yetkilinin kullanmadığı dili kullanması dikkati çekti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Yasir Arafat’ın 2004’teki ölümünden kısa bir süre sonra 2005’te yapılan genel seçimlerde devlet başkanı seçilmişti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Thanks for visiting our article Hamas’tan ABD’nin İsrail Büyükelçisinin ‘Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz’ sözlerine tepki. Please share it with responsible.

Sincery Blogname

SRC: https://www.aa.com.tr/tr/guncel/hamastan-abdnin-israil-buyukelcisinin-abbasi-dahlan-ile-degistirmeyi-dusunuyoruz-sozlerine-tepki/1977185

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − one =

Close