Gelmiş Geçmiş En Başarılı Türk Bilim İnsanları | hangisi en iyi? – Kulis Kocaeli

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Türk Bilim İnsanları | hangisi en iyi?

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Türk Bilim İnsanları

İnsanlığın gelişimi için ter döken pek çok Türk bilim insanı bulunuyor. Matematik, tıp, fizik ve daha birçok alanda önemli eserler ortaya koyan pek çok bilim insanı var. Biz bu yazımızda çalışmaları en çok ses getiren, en başarılı Türk bilim insanları hakkında yazdık.

  1. Hulusi Behçet

Türkiye’nin en önemli bilim insanlarından biri olan Hulusi Behçet, 1889 – 1948 yılları arasında yaşamış, toplumda en çok görülen hastalıklarla uğraşmıştır. Hipokrat’tan beri kesin olarak tanımlanamayan bir kan damarı enflamasyonu hastalığı üzerinde çalışan Behçet, adını alan hastalığı taşıyan hastalara umut olmuştur. En büyük Türk dermatoloğu olarak anılan Hulusi Behçet, 1924’te Türkiye’deki ilk dermatoloji ve zührevi hastalıklar dergisi Deri Hastalıkları ve Frengi Kliniği Arşivi’nin yayımlanmasını sağlamıştır.

  1. Cahit Arf

En başarılı Türk bilim insanları arasında çoğunluğun 10 TL’lik banknotların arkasında bulunan fotoğrafı ile tanıdığı Cahit Arf da var. Matematik tarihinin sayılı isimleri arasında yer alan Cahit Arf’ın bilim dünyasına “Hasse-Arf Teoremi”, “Arf Halkaları”, “Arf Kapanışları” gibi katkıları vardır. Ordinaryus profesör olan Cahit Arf, TÜBİTAK Bilim Kolu eski başkanıdır.

  1. Hatice Nüzhet Gökdoğan

1954’te Fen Fakültesi’ne dekan olarak atanarak “İlk Kadın Dekan” ünvanına sahip olan Gökdoğan, Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk kadın gökbilimcisidir. Gökdoğan, Türk Matematik Derneği’nin, Türk Kadınlar Derneği’nin ve Türk Astronomi Derneği’nin kurucularından biri olmuştur.

  1. Feza Gürsey

“İki bileşenli dalga denklemleri üzerine” ve “Tek boyutlu bir istatistiksel sistem” başlıklı iki önemli makale yayımlayan Feza Gürsey, ODTÜ ve Yale Üniversitesi’nde profesörlük yapmıştır. 1968’de TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü alan Gürsey, temel parçacık fiziğine yaptığı katkılar için Oppenheimer Ödülü’nü de almıştır.

  1. Behram Kurşunoğlu

“Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi” ile dünyaca tanınan bilim insanı Behram Kurşunoğlu, A. Einstein ile tartıştıkları konuları Miami Herald gazetesine yazmış; doğa kuvvetlerinin anlaşılmasına yarayacak “Birleşik Alan Teorisi”ni geliştirmiştir.

  1. Ahmet Yüksel Özemre

Türkiye’nin ilk atom mühendisi Ahmet Yüksel Özemre, boyunca pek çok üstün hizmet madalyasını almış, birçok ödüle layık görülmüştür.

  1. Oktay Sinanoğlu

1964’te Yale Üniversitesi’nde de teorik kimya bölümünü kuran Oktay Sinanoğlu; “Çözgeniter Kuramı”, “Kimyasal Tepkime Mekanizmaları Kuramı” ve “Değerlik Kabuğu Etkileşim Kuramı” çalışmalarını gerçekleştirdi. 1975’te tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanlını alan Sinanoğlu, 1988’de kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan “Sinanoğlu indirgemesi”ni yayımladı.

  1. Aziz Sancar

En başarılı Türk bilim insanları arasında olduğu Nobel Kimya Ödülü’nü alana kadar çoğu insan tarafından bilinmeyen ve son dönemlerde merak edilen Aziz Sancar; biyolojiksaat, DNA onarımı, kanser tedavisi gibi konular üzerine 400’ün üzerinde bilimsel makale ve 33 kitap yayımlamıştır. Sancar, hasargörmüş DNA’ların hücreler tarafından nasıl yenilendiklerini haritalandırdığı çalışması ile 2015’te Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

  1. Canan Dağdeviren

Harvard Üniversitesi Genç Akademi üyeliği bulunan ilk Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, cilt kanserinin tespit edilmesini sağlayan giyilebilir kalp çipini icat etmiştir. Forbes’in “30 Yaş Altı 30 Bilim İnsanı” ve MIT Technology Review’un “35 Yaş Altı Mucitler” listelerinde yer alan başarılı bilim kadını, çalışmalarıyla özellikle de kadınların gururu olmaya devam ediyor.

  1. Feryal Özel

Kara delikler, nötron yıldızları ve teorik astrofizik üzerine araştırmalar yapan Feryal Özel, 2001’den beri NASA’da görev yapmaktadır. Özel, teleskop ışınlarını yuttuğundan dolayı görüntülenemeyen kara delikleri görüntüleyen Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nu yönetmiştir.


Thanks for watching our article Gelmiş Geçmiş En Başarılı Türk Bilim İnsanları | hangisi en iyi?. Please share it with responsible.

Sincery Blogname

SRC: https://www.hangisieniyi.com/gelmis-gecmis-en-basarili-turk-bilim-insanlari/

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 14 =

Close