Cep Telefonu Fiyatları – Kulis Kocaeli

Cep Telefonu Fiyatları

Cep Telefonu Fiyatları

Cep telefonu ilk kez 1973 yılında icat edilir. Mucidinin Martin Cooper olduğu bilinir. Günümüzde cep telefonlarına oranla daha fazla ağırlığa sahip bulunur. Bataryası tam olarak dolu iken en fazla 20 dakika civarında kesintisiz görüşme yapılabilir. İlk dönemlerde Motorola tarafından üretilen telefonlar uzun antenli ve küçük ekranlı bir görünüme sahiptir. 

İlk normal diyebileceğimiz cep telefonları 1992 yılında Nokia tarafında üretilmeye başlanır. Motorola’nın üretmiş olduğu ilk cep telefonlarına göre oldukça hafif bir ağırlığa ve küçük bir antene sahip olan Nokia, cep telefonu piyasasına oldukça iddialı bir giriş yapar. 1997 senesinde ise Siemens tarafından ilk renkli ekranlı cep telefonu üretilir ve oldukça ilgi görür. Zamanla cep telefonları artık antensiz olarak üretilmeye başlanır. Daha fazla kapasiteli bataryalara sahip modeller üretilir. Bu özelliklere 2000’li yıllara gelindiğinde kameralarda eklenir. Artık cep telefonları kameralı bir şekilde üretilmeye başlanır. Zamanla cep telefonu kameralarının çözünürlüğü artar ve insanların fotoğraf makinesine olan ihtiyacı azalır. 2007 yılında Apple şirketinin cep telefonu piyasasına girmesi ile birlikte rekabet oldukça artar. Günümüze gelindiğinde ise artık cep telefonları oldukça donanımlı bir hale gelir ve gündelik yaşamımızda önemli bir rol oynar.

Cep Telefonu Modelleri

Günümüzdeki cep telefonları genel olarak akıllı cep telefonu olarak adlandırılır. Dokunmatik ekrana sahip olan bu telefonların oldukça pratik bir kullanımı bulunur. Farklı işletim sistemlerine sahip bulunurlar. Apple firmasına ait olan  cep telefonu İphone’larda İos işletim sistemi bulunur.  Genel olarak İphone’lar geniş ekranlara ve uzun süreli kullanım ömrüne sahip bataryalara sahiptirler. Yüksek güvenlik sistemlerine sahip olan İphone, geliştirmiş olduğu uygulamalar sayesinde telefonu kaybolma ve çalınma gibi durumlara karşı koruma altına alır. Yüksek çözünürlüklü kameraları daha güzel ve net görünümlü fotoğraflar çekmenize imkan sağlar. Farklı hafıza kapasitelerine olan İphone cep telefonu 64 gb ve 128 gb gibi yüksek kapasitelerde de üretilir. 

Samsung cep telefonlarında Andorid işletim sistemi bulunur. Geniş ekranı ve yuvarlatılmış tasarımı ile dikkat çekici modellere sahiptir. Dünyanın en önemli global cep telefonu üreticileri arasında bulunur. Hemen hemen her bütçeye uygun cep telefonu modelleri ile geniş bir kitleye hitap eder. Çok yüksek özelliklere sahip üst düzey modelleri olduğu gibi, daha az özelliğe sahip modelleri de bulunur. Ayrıca Samsung halen daha tuşlu telefon modelleri üretimine devam ederek kullanıcılarına nostaljik alternatifler sunar.

2012 yılından itibaren cep telefonu piyasasında adından söz ettirmeye başlayan şirketlerden biri de Huawei’dir. Bu yıllardan sonra Cep telefonu Huawei’nin piyasa girmesi ileürün çeşitliliğinin daha da arttığı görülür. Geniş ekran, farklı tasarım ve modelleri ile kullanıcıların dikkatini çeker. Huawei sahip olduğu yüksek teknolojiyi ürettiği cep telefonlarına yansıtarak, cep telefonlarını yüksek bir performansa sahip olmasını sağlar. Huawei cep telefonları fiyatlarına göre oldukça yüksek teknolojik özelliklere sahip bulunur.

Oppo 2012 yılında cep telefonu piyasasına o dönemim en yüksek çözünürlüklü ön ve arka kameralı cep telefonlarını satışa sunarak girer. Cep telefonu Oppo ile ilk kez 5G teknoloji testlerini geçti. Şirket oldukça yüksek çözünürlüklü kameraları ile kullanıcılarına oldukça temiz ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilme özelliğini sunar.

Cep Telefonu Fiyatları

Cep telefonu fiyatlarının oluşumundan yer alan belirleyici unsurların başında cep telefonunun sahip olduğu teknik donanım gelir. Cep telefonunun sahip olduğu teknolojik donanımla doğru orantılı olarak fiyatı değişkenlik gösterir. Örneğin; bazı cep telefonu modelleri profesyonel bir fotoğraf makinesi kadar yüksek çözünürlüklü kameralara  sahip olduğundan fiyatları diğer cep telefonlarına göre daha yüksek olur. Fiyat oluşumunu etkileyen bir diğer faktör de ekran genişliğidir. Günümüzde cep telefonları sadece telefon görüşmesi yapmak için kullanılmaz. Video, film, tv izlemek ve sosyal medya uygulamalarına giriş yapmak için sıklıkla kullanılır. Özellikle video ve film izleme amacıyla kullanıldığında cep telefonunun ekran genişliği önemli bir tercih sebebi haline gelir. Ekranı diğer cep telefonu modellerine göre daha geniş olan cep telefonlarının üretim maliyetleri diğer cep telefonlarına göre daha fazladır. Dolayısıyla fiyatları da değişkenlik arz eder. 

Cep telefonlarının fiyatlarını etkileyen unsurların arasında cep telefonun sahip olduğu hafıza kapasitesi yer alır. Eğer telefonunuzda işiniz gereği oldukça fazla sayıda döküman, fotoğraf ve belge bulundurmanız gerekiyor ise tercih edeceğiniz cep telefonu 128 gb hafızaya sahip olmalıdır.

Cep Telefonu Satın Alınırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli ?

Cep telefonu modelleri tercihinizde sizin cep telefonunu kullanım şekliniz belirleyici olur. Eğer cep telefonunuz ile çok sık bir şekilde fotoğraf çekimi yapıyorsanız, satın alacağınız cep telefonunuzun kameralarının yüksek çözünürlüklü olması gerekir. Özellikle selfie çekimlerinde ön kameranın çözünürlüğü ön plana çıkar. Eğer cep telefonunuzu video ya da film izlemek için sıklıkla kullanıyorsanız bu durumda ekran genişliği fazla olan modelleri tercih etmeniz gerekir. Ekranı geniş olan cep telefonlarında video ve filmlerinizi daha rahat ve keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz. Ancak cep telefonunu oyun oynama amaçlı kullanıyorsanız işletim sistemine ve hızına dikkat etmeniz gerekir. İşletim sistemi oyun oynama uygun olan cep telefonu modeli tercihi ile oyun oynarken daha keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Cep telefonu satın almadan önce cimri.com’u ziyaret ederek satın almayı düşündüğünüz cep telefonu markası ile diğer markalar arasında teknik özellikleri ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. 

§

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.’nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Thanks for watching our article Cep Telefonu Fiyatları. Please share it with pleasure.

Sincery Blogname

SRC: https://www.cimri.com/en-ucuz-cep-telefonu-fiyatlari

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × three =

Close