Cep Telefonu Fiyatları ve Modelleri | Akıllı Telefon Fiyatları – Kulis Kocaeli

Cep Telefonu Fiyatları ve Modelleri | Akıllı Telefon Fiyatları

Cep Telefonu Fiyatları ve Modelleri

Telefon birbirinden uzak olan iki kişinin haberleşmesine aracı olan bir iletişim aracıdır. Telefonun mekanizması gönderen kişinin sesini elektromanyetik dalgalara çevirerek alıcı telefon hattına iletir ve alıcının telefonundan tekrar sese dönüşmesi olarak çalışır. Telefonun mucidi Alexander Graham Bel’dir. Alexander Graham Bel insan sesini dönüştürmek için bir cihaz üzerinde çalışıyordu ve cihazını belli bir süre sonra tamamladı. Ardından bu cihazın patent alım işlemlerini tamamladı. Daha sonralarda bu cihazı geliştirerek ilk telefon prototipini yapmış oldu. Telefon sonralarda iş yerlerinde, hükümet binalarında ve daha sonra evlerimizde kullanacağımız bir iletişim aracı olarak yerini aldı.

Yüz yıllar sonra insanlar bu iletişim aracını yanlarında taşımak istediler ve üzerinde çalıştılar. İlk cep telefonun mucidi Martin Cooper’dır. Martin Cooper’ın ilk telefonun ağırlığı bir kilogramdan fazlaydı ve şarjı 20 dakika gibi kısa bir sürede bitiyordu. Martin Cooper telefonun ağır olmasını elde fazla tutulmaması için bir sebep olarak belirtiyordu. Diğer yandan cep telefonu kısaca şimdiki haliyle kolaylıkla taşınabilen iki insanın veya milyonların haberleşmek, eğlenmek için kullandığı iletişim ve multimedya aracı olan bir elektronik üründür. Cep telefonu sıklıkla sesli görüşmeler için kullanılması amacıyla üretilmiştir.

Cep Telefonu Modelleri

Cep telefonu modellerini birbirinden ayırmak istersek şöyle bir sınıflandırma yapabiliriz.

  • Veri Akışına Göre Cep Telefonları: Eski tip tuş takımlı telefonlar ve dokunmatik cep telefonları bu sınıflandırmaya girebilirler. Eski tip tuşlu telefonlar, alfanümerik ve klavyeli olmak üzere ikiye ayrılır. Alfanümerik 0’dan 9’a kadar olan tuşları bünyesinde barındıran bir cep telefonu modelidir. Klavyeli cep telefonları ise alfabedeki her harfi tek tek bünyesinde barındırır. Dokunmatik telefonlar ise bir dokunmatik pad’e, dokunmatik ekrana veya hem dokunmatik ekrana hem tuş takımına sahip olabilirler. Bu tip telefonlara dokunarak işlem yapılır.
  • Gövdesine Göre Cep Telefonları: Bu kıyaslama kendi içinde üç gruba ayrılabilir. Normal veya düz cep telefonları, kapaklı cep telefonları ve kızaklı cep telefonları. Normal veya düz çeşitte olan cep telefonları sadece bir ekrana veya ekstradan bir tuş takımına sahip olan cep telefonu grubudur. Kapaklı cep telefonları bir menteşe ile birbirine bağlanan iki ayrı parçanın tutturulması ile oluşur. Kapaklı telefonlarda tuş kilidine ihtiyaç yoktur. Telefonu açmak için kapağı el ile veya tuş yardımı ile açmanız mümkündür. Diğer yandan kızaklı cep telefonu modelleri de tuş kilidine ihtiyaç duymazlar. Kazaklı tip cep telefonu modelleri iki parçanın kızak vasıtası ile tutturulması ile oluşur. Kilidini veya telefonu açmak için kızağı kaydırmanız yeterlidir.

Cep telefonu çalıştıran, işlev görmesini sağlayan içerisinde bulundurduğu aparatları vardır. Bunlardan bazıları pil, sim kart ve antendir. Pil telefonun mobil bir şekilde çalışması için gereken enerjiyi depolayan birimdir. Sim kart bir veri operatörünün veya veri sağlayıcısının iletişim hizmetinden yararlanmasına yönelik cep telefonları için üretilen bir parçadır. Sim kart sözcüğünün açılımı “Subscriber Identity Card”dır. Sim kartsız telefonlar normal arama yapamazlar sadece acil aramaları gerçekleştirebilirler. Diğer bir cep telefonu parçası ise antendir. Anten parçasının asıl görevi telefon sinyallerini daha rahat yakalamaktır. İlk telefonlarda harici bir anten bulunurdu. Şimdiki modellerde ise dahili antenler görev yapmaktadır.

Günümüz piyasalarında 40’dan fazla telefon üreticisi vardır. Şu an ki cep telefonu modelleri 4.5G teknolojisini desteklemektedir ama 5G teknolojisi üzerinde de çalışılmaktadır. Günümüzde akıllı telefon modelleri ilgi görmektedir. Akıllı telefonların ekran boyutları 2,9 inç değerinden 6,3 inç değerine kadar değişmektedir. Arzunuza göre ekran gövde oranını kendi isteğinize göre seçebilmektesiniz. Akıllı cep telefonları RAM kapasitesini 5 GB ve üzerine kadar çıkarabilmektedir. Dahili depolama alanları 512 GB’a kadar çıkmaktadır. Batarya kapasitesi 4000 mAh ve üzerine çıkmakta iken kamera çözünürlüğü ise 16 mega piksel ve üzeri değerlere çıkmaktadır. Video kayıt çözünürlüğü 2160p değerini gösterebilir. 4 çeşit işletim sistemi vardır bunlar Android, İOS, Blackberry OS ve Windows Phone’dur. Parmak izi okuyucusu ve hızlı şarj özellikleri de kolaylık sağlayan alternatif özellikler olarak bulunmaktadır.

Cep Telefonu Fiyatları

Cep telefonu fiyatları 65 TL ile 17.000 TL değer aralığında değişmektedir. Pek çok seçenek ve fiyatlandırmaya sahip farklı parçalar bulundurduğu için cep telefonu fiyatları değişiklik göstermektedir. Sizde cep telefonu alırken dahili depolama alanının boyutuna veya kamerasının çözünürlüğüne göre doğru orantılı olarak cep telefon fiyatlarının azalıp arttığını görebilirsiniz. Tabii ki cep telefonu fiyatları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Cep telefonu alırken bu bilgileri bilmenizde fayda bulunmaktadır. Örneğin iki cep telefonu kıyaslaması yapalım. İki cep telefonu da aynı özelliklere sahip hemen hemen aynı parçalarla dizayn edilmiş olsun. Ama ikisinden birinin kamerası daha yüksek çözünürlüğe sahip olur ise fiyatında da çözünürlüğünün değerine göre artış gösterebilir.

Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siz de teknolojinin hızına yetişmek istersiniz ve sahip olduğunuz telefonun kısa sürede işlevini yitirmesini istemezsinizdir. Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gereken cep telefonu tavsiyelerini şimdi öğreneceğiz. İşlemci bir cep telefonun beyni olarak sayılabilir. Android tabanlı bir cep telefonu almak istiyorsanız tek seçeneğiniz zaten Qualcomm’un Snapdragon işlemcisidir. Snapdragon işlemcisi kendi içinde android telefonlarda üçe ayrılır 450, 600 ve 800 serileri. Eğer üst düzey bir seçim yapmak istiyorsanız Qualcomm’un Snapdragon 800 işlemcisi doğru bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır.

RAM seçimi de akıllı telefonlar için altın değerinde bir seçim olabilmektedir. Eğer telefonunuz ultra düzeyde ve uzun vadeli en iyi verimi vermesini istiyorsanız 4GB ve üstü RAM’ler işinizi fazlasıyla görecektir. Tabii ki telefonunuzda en çok muhatap olacağınız parça ekran olacaktır. İyi bir ekran seçiminiz sizi fazlasıyla memnun edecektir. Ekran çözünürlüğü yüksek ve dokunmatik aksamı, mekaniği iyi olan ekranlar size tercih ettiğiniz uygun telefon standardını yaşatacaktır.

Telefonlarımız gün boyu bizden bir parça hatta elimizden ayıramadığımız bir parça olduğu için kapanmasını, pilinin bitmesini istemeyiz. Bu sebeple cep telefonunuzda pil seçiminiz önem arz etmektedir. Pil seviyesi 3000 mAh ve üzeri olan piller gün içerisinde ideal bir kullanım ömrü sağlayabilir. Tabii ki kullanım alanınıza şeklinize göre pil seviyesinde düşük derecelere veya 3000 mAh’dan yüksek derecelere sahip telefonları tercih edebilirsiniz.

Cep telefonun tabii ki sadece iletişim aracı artık kullanmıyoruz. Eğlence veya aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz minik birer yardımcı olarak görebiliriz cep telefonlarını. Tabii ki telefonunuzdan güzel ve unutulmaz anlarınızı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Artık günümüz cep telefonları yüksek çözünürlükte çekim yapabiliyor. Ama eğer daha güzel canlı fotoğraflara sahip olmak istiyorsanız iyi bir diyaframa ve sensor özelliğine sahip akıllı telefonları tercih etmenizde fayda var.

Günümüz şartlarında cep telefonu hem bir ihtiyaç hem de lüks haline geldi. Kimse maaşının bir bölümüyle veya taksitlerle aldığı, ödediği cep telefonun başına bir şeyler gelsin istemez. Tıpkı hayatınızda sigortalattığınız eşyalarınız gibi cep telefonlarınızın da varsa güvencesini ne kadar süre destekte olduğunu öğrenmeniz alırken dikkat etmeniz iyi bir tercih olur. Eğer güvencesi yoksa bile gerekli prosedürler ile cep telefonunuzu garantileyebilirsiniz.

§

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.’nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Thanks for reading our article Cep Telefonu Fiyatları ve Modelleri | Akıllı Telefon Fiyatları. Please share it with pleasure.

Sincery Blogname

SRC: https://www.cimri.com/cep-telefonu

powered by Blogger News Poster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 2 =

Close