Recipe: Perfect Sekerpare – Kulis Kocaeli

Recipe: Perfect Sekerpare

Sekerpare. Ziver yardımcısı Hurşit ile birlikte Galata'da haraç toplayan bir başkomiserdir. Bekçi Cumali dürüstlüğü yüzünden İstanbul'a sürülür. Türk mutfağının klasik ve nefis tatlılarından biridir şekerpare.

Sekerpare Geleneksel şerbetli tatlılarımız arasında farklı bir yeri olan şekerpare evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tarif. İrmikli bir tatlı olan şekerpare diğer şerbetli tatlılara göre daha hafif. Sekerpare is the name for semolina cookies soaked in sweet syrup. It is melting in your mouth and satisfies your sweet Sekerpare means bit of sugar in Turkish. You can cook Sekerpare using 12 ingredients and 3 steps. Here is how you achieve it.

Ingredients of Sekerpare

 1. Prepare of For the syrup:.
 2. You need 600 gr of sugar.
 3. It’s 650 ml of water.
 4. It’s 1/2 of lemon juice.
 5. Prepare of For pastry:.
 6. It’s 200 ml of sunflower oil.
 7. It’s 200 ml of olive oil.
 8. It’s 200 ml of milk.
 9. Prepare 1 tsp of baking powder.
 10. Prepare 1/2 tsp of vanilla extract.
 11. You need of All purpose flour (nearly 1 kg).
 12. Prepare of Peanuts (for decorating).

Kıvamı ve tadıyla tam aradığınız Şekerpare Tarifi. İrmikli Şekerpare Tarifi nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir görmek için tarife tıklayınız. In the harsh times of the small time crime in Istanbul, a conscientious police officer Cumali is recognized by the police chief Ziver Bey who sees Cumali as a threat and matches him with Sekerpare. Bayramların, çay saatlerinin ve kalabalık misafirlerin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan şekerparenin en kolay tarifi nedir? Ölçü ve lezzet garantili nefis tatlı. Üstelik irmikli şeker pare sevenler bu tarifimize bayılacak.

Sekerpare step by step

 1. First put the sugar and water in a pot and wait until it boils. Add lemon juice when boiling and let it boil for 10 minutes, then let it cool..
 2. Mix all the ingredients and make circle shapes. Put peanuts on top of each one and bake for 20 minutes..
 3. Pour cold syrup onto the hot pastries. Let them cool..

Peki irmikli şekerpare nasıl yapılır? İşte ev yapımı kolay şekerpare tarifi. Ramazan ayının vazgeçilmez tatlıları arasında olan şekerpare tatlısı; nasıl yapılır, en lezzetli şekerpare yapmanın püf noktaları neler? İşte tüm bu soruların cevabı… Шекерпаре (Şekerpare).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 9 =

Close